Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anaruk - charakterystyka • Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Bohater opowieści, mały mieszkaniec Grenlandii. Chłopiec bardzo pragnął pomóc dorosłym mieszkańcom w upolowaniu zwierzyny i sporządzaniu zimowych zapasów. Pewnego dnia postanowił upolować fokę. Kra załamała się pod chłopcem i ten wpadł do wody. Gdyby nie pomoc ojca wyprawa zakończyłaby się tragicznie. Rodzice przestrzegli chłopca przed takim postępowaniem, jednak byli dumni ze zdobyczy syna. Innym razem Anaruk wybrał się z ojcem po ukryte zapasy mięsa. Wtedy wielki biały niedźwiedź napadł na Tugto. Chłopiec nie zważając na konsekwencje rzucił się na pomoc ojcu, wbił oszczep w ciało olbrzyma i zamknął oczy pewien, że za chwilę zginie. Na szczęście cios okazał się celny i chłopiec zdołał obronić życie ojca i swoje. Zdobył szacunek pozostałych mieszkańców, a ojciec był z niego bardzo dumny i wszystkim dookoła opowiadał o dzielnym synu.

Ulubieńcem Anaruka i niezwykłym przyjacielem był pewien polarnik. Chłopiec chętnie spędzał czas z mężczyzną dowiadując się od niego wielu ciekawych rzeczy. Gdy polarnik zdecydował się odpłynąć chłopiec zasmucił się, jednak jako dzielny młody mężczyzna zniósł godnie rozstanie.